۱۹۰ هزار گیلانی در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون سنجش شدند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، محمد عباسی ظهر دوشنبه در حاشیه اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در جمع خبرنگاران با اشاره به اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خود، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین عوامل بروز فشار خون بالا مصرف بیش از اندازه نمک است.

وی با بیان اینکه حذف نمکدان از سفره‌های غذا سبب کاهش ۲۵ درصد مرگ و میرها ناشی از بیمارهای قلبی و عروقی می‌شود، افزود: مصرف نمک در افراد دارای فشار خون بالا می‌تواند سبب سکته قلبی و مغزی و حتی ایجاد معلولیت شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه فشار خون بالا علت ۳۰ مرگ و میرها در کشور است، گفت: ۸۵ درصد نارسایی‌های کلیوی در کشور و ۵۰ درصد علت سکته‌های قلبی و مغزی نیز ناشی از از فشار خون بالا است.

وی در ادامه از ابتلای ۳۱ درصدی مردم گیلان به فشار خون بالا به علت مصرف بیش از اندازه نمک خبر داد و بیان کرد: این میزان در مقایسه با میانگین کشوری یک درصد بیشتر است.

عباسی با بیان اینکه در ۲۵ سال گذشته ابتلاء به بیماری فشار خون بالا در کشور سه برابر شده است، تصریح کرد: بر اساس آمار از هر دو نفر در رده سنی بیشتر از ۵۰ سال یک نفر به فشار خون بالا مبتلا است.

وی در ادامه با اشاره به خطرات ناشی از فشار خون بالا در افراد، افزود: هدف از اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون شناسایی و کنترل این بیماری است که از ۲۷ اردیبهشت ماه امسال در سراسر کشور و همزمان در استان گیلان آغاز شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه هزار و ۸۰۹ تیم در ۲۹۳ پایگاه ثابت و سیار در قالب این طرح فعالیت می‌کنند، گفت: در حال حاضر فشار خون ۱۹۰ هزار گیلانی در این طرح سنجش شده و پیش بینی می‌شود تا پایان این طرح بیش از نیمی از جمعیت یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفری بالای ۳۰ سال گیلان سنجش شود.

لازم به ذکر است شهروندان گیلانی می‌توانند برای سنجش فشارخون خود به پایگاه‌های ثابت و سیار مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *