مبانی فن نوازندگی محمدرضا لطفی کتاب شد/ روایت جالب شاگرد از استاد

شهاب منا در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تازه‌ترین فعالیت‌های پژوهشی خود در حوزه موسیقی گفت: کتاب و سی‌دی «مبانی فن نوازندگی تار و سه‌تار: یک ترم کلاس استاد محمدرضا لطفی» با گردآوری، آوانگاری و اجرای محسن بخشنده با نظارت و مقدمۀ استاد محمدرضا لطفی توسط نشر «خنیاگر» منتشر شد.

وی ادامه داد: این متد شرح یک ترم از کلاس «مبانی فن نوازندگی» استاد محمدرضا لطفی است که به خواست این هنرمند توسط یکی از شاگردانشان نگارش شده و با تأیید و مقدمۀ وی به‌سامان رسیده است. تمرین‌های کتاب حاضر با نگرش موسیقی ایرانی همگون‌اند، موزیکالیتۀ هنرجویان را تقویت کرده و هنرجو را به خلاقیت هنری نزدیک می‌گردانند و در جهت آموزش روش تمرین حرکت می‌کنند که مشکل بسیاری از هنرجویان است.

این پژوهشگر توضیح داد: «دورهای مضرابی» (از دوتایی تا دوازده‌تایی با توالی‌های گوناگون راست و چپ مضراب و تغییر در تعداد و محل اَکسِنت‌ها)، «تکنیک‌های مضرابی» (برای تقویت اجرای انواع ریز، دُرّاب و شلال)، «ساخت و تغییر پایه» (با استفاده از الگوهای مضرابی، تغییر اَکسِنت، چرخش در سیم‌ها و به‌کارگیری تزئینات)، «ساخت ملودی براساس پایه»، «تمرین‌های دست چپ» (با انواع انگشت‌گذاری)، و انواع «تکیه و تحریر» مهم‌ترین مطالب این مِتُد را در بر می‌گیرند.

در لوح فشردۀ ضمیمه کتاب، اجرای صوتی تمرین‌ها همراه با گزیده‌ای از سخنان استاد لطفی در کلاس و تصاویر منتخبی از ایشان درج شده است.

منا در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان کرد: مراسم رونمایی از این کتاب پنجشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۸، مقارن با سالگرد درگذشت استاد محمدرضا لطفی ساعت ۱۵ در فرهنگسرای ارسباران با سخنرانی استادان بهروز همتی، حمید سکوتی، رامین جزایری، و ناشر و نویسنده، همراه با اجرای زنده توسط استاد حمید سکوتی برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *