اساس کار شورای نگهبان حراست از قانون اسلامی و اسلامیت نظام است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان، آیت الله سیدمحمد حسینی شاهرودی در دیدار با رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان و رئیس و اعضای ستادی دفتر شهرستان‌های کردستان، اظهارداشت: شورای نگهبان در نظام اسلامی دارای جایگاه ویژه ای است و در حقیقت حفظ و حراست نظام اسلامی و جایگاه اسلامیت به عهده شورای نگهبان است.

وی افزود: اصل شورای نگهبان است که هویت و مشروعیت به مجلس شورای اسلامی می‌دهد و اعتبار و مشروعیت مجلس مبنی برحفظ شورای نگهبان است.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان با بیان اینکه قانون اساسی ما برگرفته از قرآن است و مبنای دینی و قرآنی دارد، ادامه داد: قانون اساسی کشور به مسائل مختلف نظام که بر آن تکیه دارد می‌پردازد و در کنار آن شورای نگهبان از مسائل مختلف حفاظت و پاسداری می‌کند.

آیت الله حسینی شاهرودی به چگونگی تعیین دبیر شورای نگهبان پرداخت و یادآور شد: دبیر شورای نگهبان بالاترین مقام رسمی این شورا است که توسط مقام ولی امر مسلمین انتخاب می‌شوند.

وی نظام جمهوری اسلامی ایران را نمونه کامل حکومت دمکراسی برشمرد و بیان کرد: در حکومت دمکراسی و مردمی هر یک از افراد حق تعیین سرنوشت فردی و اجتماعی خویش را از طریق مشارکت همگانی در امور سیاسی اعمال می‌کنند و از این طریق قادر خواهند بود سهمی اساسی در نظارت بر اعمال دولت و سالم سازی جامعه بر عهده داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان در ادامه سخنان خود گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران که بحث رأی مردم و ولایی دارد تلفیقی از انتصاب رأی مردم و ولایی است.

آیت الله حسینی شاهرودی به نقش شورای نگهبان در سلامت انتخابات اشاره کرد و اظهار داشت: شورای نگهبان باید تمام تلاش خود را در جهت برگزاری انتخابت صحیح به کار ببرد زیرا آبرو و سلامت بودن انتخابات، نشانه سلامت نظام است.

وی افزود: به گفته مقام معظم رهبری تک تک رأی مردم حق الناس است و نباید شورای نگهبان بگذارد به رأی مردم خیانت شود و نظارتی دقیق و محکم برانتخابات داشته باشد که حافظین این امانت مردم، ناظرین و بازرسین شورای نگهبان هستند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان ادامه داد: شورای نگهبان از چند جهت در بحث انتخابات وظیفه ذاتی دارد که یکی از آن وظایف باید این باشد افرادی که شایسته هستند و به نظام و انقلاب وفا دارند تأیید صلاحیت شوند و به مردم معرفی کند.

آیت الله حسینی شاهرودی یکی دیگر از وظایف شورای نگهبان تلاش در جهت مشارکت حداکثری مردم در انتخابات دانست و یادآور شد: شورای نگهبان باید در جهت حضور پرشور مردم در انتخابات فعالیت کند چرا که حضور مردم در پای صندوق‌های رأی نشان از عمق علاقه آنان به نظام اسلامی دارد.

وی میزان مشارکت مردم درانتخابات ایران نسبت به کشورهای دیگر را ستودنی برشمرد و بیان کرد: به دلیل وفاداری مردم به نظام و انقلاب میزان مشارکت در ایران نسبت به کشورهای غرب و آمریکا که مدعی برترین نوع دمکراسی جهان اند از درصد بالایی برخوردار است و میانگین انتخابات در ایران تا ۷۰ درصد تثبیت شده است.

نماینده ولی فقیه در کردستان اقتدار و قدرت جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان را افتخاری بزرگ برشمرد و گفت: این باعث افتخار است که امروز ایران اسلامی قدرتی برتر در منطقه و جهان به شمار می‌آید و نیروهای نظامی و امنیتی ما با چشمانی بینا اجازه هیچ تعرض و تجاوزی از طرف دشمن به خاک مقدس این مرز و بوم را نخواهند داد.