ادامه آتش سوزی«بولی»ایلام/ تناقض گویی منابع طبیعی ایلام – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، آتش سوزی مراتع و جنگل‌های بولی واقع در بخش چوار از توابع شهرستان ایلام بیشتر از سه روز است ادامه دارد.

ظهر امروز مسئولان منابع طبیعی ایلام اعلام کردند آتش سوزی مهار شده ولی عصر امروز ستاد بحران استان برای مهار این آتش سوزی تشکیل شد که نشان می‌دهد این آتش سوزی مهار نشده است‌.

طبق اعلام اهالی چوار و فعالان محیط زیست آتش سوزی بولی ایلام به بحران تبدیل شده و بسیاری از جنگل‌ها و زیستگاه‌های جانوری این منطقه به طور کامل از بین رفته است.

همه عوامل ستاد مدیریت بحران استان در آماده باش کامل هستند

در پی آتش سوزی‌های اخیر به دستور استاندار ایلام شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با حضور معاون امور عمرانی استاندار، فرمانده سپاه استان و مجموعه اعضاء و به ریاست محمد نوذری تشکیل جلسه داد.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری ایلام در پایان این نشست از اعلام آماده باش به عوامل ستاد بحران خبر داد و گفت؛: در این جلسه تصمیم گرفته شد امشب ۳ اکیب از طرف سپاه، منابع طبیعی و محیط زیست در مناطق مورد هدف برای مدیریت اوضاع تا صبح حضور داشته باشند.

محمد نوذری ادامه داد: همچنین مقرر شد صبح فردا ۱۰۰ نفر از نیروهای سپاه در دو محور و مجموعه ستاد مدیریت بحران شامل منابع طبیعی و محیط زیست و دیگر دستگاها یک محور را بر عهده بگیرند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار با اشاره به این موضوع که منابع طبیعی و سپاه پشتیبانی و تدارکات این اکیپ‌ها را برعهده دارند، تصریح کرد: آب و فاضلاب شهری و روستایی با امور عشایری هرکدام با تانکرهای آب به منطقه اعزام می‌شوند.

وی ادامه داد؛: به همه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد که خودروهای کمک دار که توان حرکت در مناطق صعب العبور را دارند تا صبح فردا در اختیار عوامل مدیریت بحران استان قرار دهند.

نوذری در ادامه از دلایل دیر خاموش شدن آتش سوزی‌ها گفت و تصریح کرد: بارش‌های فراوان امسال باعث تراکم مرتع در جنگل‌های استان شده که این موضوع کار اطفاء حریق را دچار مشکل کرده و همچنین ورزش باد و صعب العبور بودن منطقه نیز مزید بر علت شده بود.

وی در پایان از مردم درخواست کرد که در مواقع آتش سوزی به کمک عوامل مدیریت بحران استان بیایند چراکه طبیعت متعلق به همه است و همه ما بایست نسبت به این مهم احساس مسئولیت کنیم.