ادامه آتش سوزی«بولی»ایلام بعد از گذشت ۲ روز – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها؛ کوه چال زر واقع در روستای گنجوان بولی که یکی از زیستگاه‌های مهم مار دُم عنکبوتی که از گونه‌های نادر و بسیار ارزشمند جهان است، از دیروز در آتش می سوزد و به صورت کامل در حال سیاهی و تباهی است.

با وجود تلاش فراوان نیروهای مردمی، اداری، بسیج و…؛ از دیروز تا هم اکنون، شدت آتش سوزی در حدی بود که توان مقابله با آتش امکان پذیر نبوده و نیست.

تلاش ۴۸ ساعته برای مهار آتش سوزی

مدیر کل منابع طبیعی استان ایلام چهارشنبه شب در گفتگو با رسانه‌های استان اظهار داشت: در پی گزارش آتش سوزی در منطقه بولی بخش چوار ازطریق سامانه ۱۵۰۴ بلافاصله چندین اکیپ اطفاء حریق شامل نیروهای یگان حفاطت منابع طبیعی استان، نیروهای منابع طبیعی شهرستان ایلام و شهرستان ایوان و نیروهای منابع طبیعی بخش چوار در کمترین زمان ممکن به محل اعزام و همراه با نیروهای مردمی و اعضای ادارات ستاد بحران هم اکنون با تمام امکانات و توان خود مشغول مهار و اطفاءحریق هستند.

رضا احمدی افزود: اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ضمن تقدیر و تشکر از عزیرانی که در امر اطفاء حریق یاریگر اکیپ اطفاء حریق هستند از همه همشهریان، روستا نشینان، دهیاران، شوراها و تمامی دوستداران طبیعت خواهشمند است در صورت مشاهده آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع ضمن اقدام به اطفاء آن سریعاً با شماره ۱۵۰۴ تماس گیرند.

صعب العبور بودن منطقه

سعید کریمیان مدیرکل مدیریت بحران ایلام در خصوص حریق منطقه بولی نیز گفت: صعب العبور بودن منطقه کار را سخت کرده و نیروها برای دسترسی به منطقه دچار حریق باید ساعت‌ها پیاده روی کنند که این امر بر انرژی این عزیزان نیز تاثیر منفی گذاشته است.

وی اظهار داشت: با وجود این مشکلات، از لحظات ابتدایی شروع حریق در منطقه بولی تمامی نیروهای منابع طبیعی، سپاه، بسیج و مردم محلی در منطقه حاضر شده و تلاش این عزیزان سبب شد حریق امروز خاموش شود، اما شیب تند منطقه و سقوط تنه‌های سوخته شده سبب شعله ور شدن مجدد آتش می‌شود.

وی تصریح کرد: در خصوص بالگرد نیز باید عنوان شود محدودیت‌های کشور در زمینه بالگردهای با توانایی اطفا حریق سبب شده هیچ بالگردی برای این حریق‌ها در دسترس نباشد و تنها استفاده بالگرد در این شرایط جابه‌جایی اقلام غذایی و وسایل اطفا است که این امر توسط منابع طبیعی بدون نیاز به بالگرد انجام می‌شود.

وی گفت: تا همین لحظه تمامی نیروهای منابع طبیعی، سپاه، بسیج، مردم بومی منطقه و دیگر دستگاه‌ها در منطقه حاضر بوده و در حال اطفای حریق هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *